Milé kolegyně a milí kolegové,
PKSPOD čelí opakovaně připomínkám a dotazům ze strany OSPODů a též i krajů, ohledně participace PKSPOD na nově připravovaných odborných podkladech ze strany MPSV, které se údajně má na projednání podkladů s PKSPOD odvolávat.
PKSPOD prohlašuje, že:
- Od roku 2018 opakovaně nabízí MPSV spolupráci a zdůrazňuje, že OSPODy mají být klíčovým partnerem při tvorbě a aplikaci změn v oblasti SPOD, upozorňuje též na neutěšenou situaci na OSPOD v ČR.
- Přes četná jednání, včetně jednání s ministrem, většina skončila nenaplněnými sliby a některá nedorozuměními.
- Komunikace se zacyklila v nedůstojném dokazování, kdo co řekl či slíbil; chybí společně odsouhlasené zápisy z jednání, kterých se PKSPOD účastnila.
- PKSPOD nabyla dojmu, že MPSV spolupracuje jen s vybranými subjekty a jedná z pozice nadřazenosti.
- Takový přístup MPSV brání funkčnímu systému SPOD, jehož důsledky dopadají na ohrožené děti.
- Odmítání kritických připomínek ze strany PKSPOD, a naopak zájem spíše o původce těchto připomínek jsou pro PKSPOD nepřijatelné.
- PKSPOD zaslala v tomto duchu dne 24. 9. 2025 dopis MPSV (viz www.pkspod.cz) a 30. 9. 2025 e-mail JUDr. Zárasové, že za této situace nebude participovat na přípravě dalších dokumentů a to doby, dokud se situace a přístup MPSV nezmění.
- Přes veškerá ústní prohlášení pracovníků MPSV o opaku, PKSPOD vnímá současné nastavení MPSV jako nepřátelské až pohrdlivé vůči OSPOD.
- PKSPOD považuje například za neakceptovatelné, že MPSV svolá pracovní skupinu OSPOD z celé ČR a bezprostředně poté předloží Vládě návrhy na zásadní změny práce na OSPOD (např. odtržení kurately a kolizního opatrovnictví), aniž by se na setkání se zástupci OSPODů o podobném plánu zmínilo, natož aby se zajímalo o to, jak takový ideologický, nikoli praktický nápad pracovníci OSPOD vnímají z odborného hlediska.
- PKSPOD usiluje o obnovu dialogu, ale požaduje změnu přístupu MPSV, kde osobní pocity a ideologie nemohou převažovat a ohrožovat tak funkční systém ochrany dětí.
-
PKSPOD se proto neúčastní žádných pracovních skupin s MPSV a nepodílí se na změnách, které současné vedení prosazuje, včetně revize Směrnice o vedení spisové dokumentace a změn v Metodice transferu na výkon SPOD, jakékoliv odkazování zaměstnanců MPSV, že tyto dokumenty jsou odsouhlaseny PKSPOD se nezakládají na pravdě.